MIT Kuo Sharper Center for Prosperity and Entrepreneurship Ijrochi direktori Dina H. Sherif boshchiligidagi delegatsiya O‘zbekistonga amaliy tashrif buyurdi.
MIT Kuo Sharper Center for Prosperity and Entrepreneurship — 2007-yilda tashkil etilgan va Massachusets shtatining Kembrij shahrida joylashgan Massachusetts Institute of Technology (MIT) tarkibidagi global akademik markaz. Markaz barqaror, inklyuziv va mahalliy egalikka qaratilgan farovonlikka erishish yo‘li sifatida o‘sib borayotgan bozorlarda innovatsiyaga asoslangan tadbirkorlikni rivojlantirishga qaratilgan.
Dina H. Sherif 2019-yildan buyon markazga rahbarlik qiladi. Uning yetakchiligida markaz 67 mamlakatdan 600 dan ortiq innovatorni qo‘llab-quvvatladi; dastur bitiruvchilari tomonidan tashkil etilgan kompaniyalar butun dunyo bo‘ylab 17 milliondan ortiq mijozlarga xizmat ko‘rsatgan. Harvard Kennedy School bitiruvchisi Sherif xonim avval Qohiradagi Amerika universitetining Tadbirkorlik markaziga rahbarlik qilgan.
Tashrif davomida Raqamli texnologiyalar vazirligi, IT Park Uzbekistan, Fanlar akademiyasi, yetakchi universitetlar, shuningdek, startaplar va mamlakat venchur hamjamiyati vakillari bilan uchrashuvlar o‘tkazildi. Muzokaralar yakunida tomonlar O‘zbekistonning innovatsiya va tadbirkorlik ekotizimlarini mustahkamlashga qaratilgan uzoq muddatli hamkorlikni rivojlantirishga tayyor ekanini bildirdi.
Raqamli texnologiyalar vazirligi bilan uchrashuv
O‘zbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov Dina H. Sherif bilan mamlakatning startap va DeepTech ekotizimini rivojlantirish bo‘yicha strategik hamkorlik istiqbollari, shuningdek, xalqaro ilmiy-texnologik hamkorlikni kengaytirishning samarali yondashuvlarini muhokama qildi.
Hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari sifatida sun’iy intellekt, robototexnika, ilg‘or ishlab chiqarish, energetika texnologiyalari va avtonom tizimlar bo‘yicha tadqiqot markazlarini tashkil etish belgilandi. Vazir ushbu yo‘nalishlar O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan belgilangan yuqori texnologiyali sanoat va raqamli mahsulotlarni rivojlantirish strategik kursiga mos kelishini ta’kidladi.
Uchrashuv davomida O‘zbekistondagi startap muhitining joriy holati taqdim etildi: mamlakatda 750 dan ortiq startap faoliyat yuritmoqda, ularning 147 tadan ortig‘i mahalliy va xalqaro investitsiyalarni jalb qilgan. O‘zbekiston, shuningdek, global startap ekotizimlari reytingida top-100 talikka kirgan.
Tomonlar tadqiqot, ta’lim va texnologik tadbirkorlik yo‘nalishlarida amaliy hamkorlikni rivojlantirishga tayyor ekanini tasdiqladi.
IT Park Uzbekistan bilan uchrashuv
Muzokaralar ehtimoliy uzoq muddatli hamkorlikning strategik ustuvor yo‘nalishlariga, jumladan, innovatsion siyosatni ishlab chiqish, DeepTech startaplarini qo‘llab-quvvatlash, xususiy kapitalni shakllantirish hamda O‘zbekistonning xalqaro maydondagi pozitsiyasini mustahkamlashga qaratildi.
IT Park Uzbekistan — 14 ta hududiy filial va 6 ta xalqaro ofisga ega Markaziy Osiyodagi eng yirik texnopark. U mamlakat raqamli ekotizimi va IT eksportini rivojlantirish bo‘yicha asosiy institut hisoblanadi. Rezidentlarga soliq va bojxona imtiyozlari, infratuzilma yordami hamda kadrlar tayyorlash dasturlari taqdim etiladi.
Hamkorlikning ehtimoliy yo‘nalishlari qatorida davlat xizmatchilari va qonun chiqaruvchilar uchun ta’lim dasturlari, MIT metodologiyalariga asoslangan inkubatsiya va akseleratsiya tashabbuslari hamda MIT bilan bog‘liq amaliy tadqiqot tuzilmalarini O‘zbekistonga jalb etish mexanizmlari muhokama qilindi.
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar Akademiyasiga tashrif
MIT Kuo Sharper Center delegatsiyasi 1943-yilda tashkil etilgan va hozirda 36 ta ilmiy-tadqiqot instituti, 210 ta laboratoriya hamda 5700 dan ortiq tadqiqotchini birlashtirgan O‘zbekiston Respublikasi Fanlar Akademiyasiga tashrif buyurdi. Delegatsiyani vitse prezidentlar Sirojiddin Mirzayev va Shahlo Turdiqulova kutib oldi.
Muzokaralar xalqaro innovatsion ekotizimlar bilan chuqurroq integratsiya masalalariga qaratildi. Tomonlar raqamli iqtisodiyot, sun’iy intellekt, yashil texnologiyalar va biotexnologiya yo‘nalishlarida qo‘shma dasturlar imkoniyatlarini, shuningdek, MIT bilan bog‘liq amaliy tadqiqot markazlarini O‘zbekistonga jalb etish mexanizmlarini ko‘rib chiqdi.
Uchrashuv yakunida tomonlar raqobatbardosh ilmiy muhit yaratishga kelishib oldi.
Universitetlar bilan uchrashuvlar
Tashrif doirasida Dina H. Sherif Toshkentdagi ikki yetakchi universitet vakillari bilan uchrashdi. Toshkentdagi Turin politexnika universitetida (TTPU) delegatsiyani rektor Olimjon Tuychiev kutib oldi. Politecnico di Torino bilan hamkorlikda tashkil etilgan mazkur universitet UzAuto, BYD, MAN va SamAuto kabi yirik sanoat kompaniyalari bilan yaqin hamkorlikda xalqaro muhandislik dasturlarini amalga oshiradi. Muzokaralar startaplarni qo‘llab-quvvatlashning institutsional mexanizmlari, DeepTech loyihalarini tijoratlashtirish hamda yosh tadbirkorlarni global innovatsion tarmoqlarga integratsiya qilish masalalariga bag‘ishlandi.
Central Asian University’da (CAU) delegatsiya texnologiya va sog‘liqni saqlash kesishmasida faoliyat yurituvchi AI Lab va Med Lab kabi amaliy tadqiqot platformalari bilan tanishdi. Muzokaralar amaliy tadqiqotlar bo‘yicha hamkorlikni mustahkamlash, innovatsiyaga asoslangan loyihalarni qo‘llab-quvvatlash hamda universitet tashabbuslarini kengroq xalqaro innovatsion ekotizimlarga integratsiya qilish imkoniyatlariga qaratildi.
Universitet Erasmus+ doirasida Yevropa institutlari bilan hamkorlikda ingliz tilidagi dasturlarni amalga oshiradi. 2025-yilda CAU O‘zbekistondagi eng yaxshi xususiy oliy ta’lim muassasasi deb e’tirof etildi hamda Round University Ranking reytingida top-1000 talikka kirdi.
AI Startups Roast Session
Tashrifning birinchi kunida AI Startups Roast sessiyasi — biznes modellari va masshtablash salohiyatini ekspert baholash formatidagi pitch ko‘rib chiqish bo‘yicha ochiq tadbir o‘tkazildi. O‘nta o‘zbek AI kompaniyasi Dina H. Sherif va IT Park Uzbekistan jamoasiga taqdimot o‘tkazdi: Tass Vision, Growy AI, Promptlab, Screenix AI, Sales Doctor, Tuzuk AI, Freyt, Moliy AI, TTLK va Geomotive.
Har bir jamoa biznes modelining barqarorligi, xalqaro investitsiyalarga tayyorlik darajasi va global bozorlarga chiqish istiqbollari bo‘yicha batafsil fikr-mulohazalar oldi.
Venchur fondlar va biznes farishtalar bilan davra suhbati
O‘zbekiston venchur kapital hamjamiyati vakillari bilan davra suhbati o‘tkazildi. Unda asosiy bozor o‘yinchilari ishtirok etdi: IT Park Ventures (70 dan ortiq startap portfeli, eksportga yo‘naltirilgan IT mahsulotlariga e’tibor qaratadi), UzVC (milliy venchur fond va regulyator arxitektori), AloqaVentures (AloqaBank korporativ venchur fondi, FinTech, GovTech va E-commerce yo‘nalishlariga ixtisoslashgan), SQB Ventures (Sanoat Qurilish Bank venchur bo‘limi), UC Ventures (Uzcard investitsiya vositasi), Yoshlar Ventures, United Ventures va AI hamda DeepTech’ga ixtisoslashgan DOMiNO Ventures mintaqaviy fondi.
Muhokama davlat va xususiy kapital o‘zaro hamkorligini ekotizimni tizimli rivojlantirish vositasi sifatida yo‘lga qo‘yish, mahalliy investor bazasini shakllantirish hamda startaplarni xalqaro moliyalashtirish raundlariga tayyorlash masalalariga qaratildi.
Fireside Chat “Innovation Ecosystem & Global Growth”
Ikki kunlik dastur Dina H. Sherif ishtirokidagi ochiq Fireside Chat bilan yakunlandi. Unda startap asoschilari, venchur investorlar va davlat idoralari vakillari qatnashdi. Muhokama integratsiyalashgan innovatsion tizimlarni rivojlantirish hamda rivojlanayotgan ekotizimlar kompaniyalariga global miqyosda kengayish imkonini berish masalalariga bag‘ishlandi.
Ishtirokchilar rivojlanayotgan ekotizimlardan chiqqan startaplar uchun global kengayishdagi tarkibiy to‘siqlar, innovatsion siyosatda davlat-xususiy sheriklik modellari hamda xalqaro tajribadan amaliy saboqlarni muhokama qildi.
Tashrif yakunlari
MIT Kuo Sharper Center delegatsiyasining tashrifi O‘zbekiston innovatsion ekotizimini rivojlantirishda muhim bosqich bo‘ldi. Tomonlar tadqiqot, ta’lim va texnologik tadbirkorlik sohalarida uzoq muddatli hamkorlikka tayyor ekanini bildirdi. Bu O‘zbekistonga barqaror ekotizimlarni shakllantirish, texnologik yetakchilarni tayyorlash va ilm-fan hamda biznes integratsiyasini mustahkamlash bo‘yicha ilg‘or metodologiyalarga kirish imkonini beradi.
Massachusetts Institute of Technology’ning Kuo Sharper Center’i bilan hamkorlik O‘zbekistonning global texnologiya va innovatsiya xaritasidagi pozitsiyasini mustahkamlaydi. O‘nlab yillar davomida MIT xalqaro innovatsiya va tadbirkorlik kun tartibini shakllantirib kelmoqda, uning yetakchi markazi bilan hamkorlik esa O‘zbekistonga global intellektual va tadbirkorlik tarmog‘iga integratsiya qilish, investorlar, universitetlar va texnologiya kompaniyalari o‘rtasidagi ishonchni mustahkamlash imkonini beradi.